(szerokość: 279 / wysokość: 380)
Wiesław Wojciechowski

ur. 1958r. w Chojnowie, od 1971r. mieszka w Legnicy.

       Ukończył Pedagogiczne Studium Techniczne przy Zespole Szkół Budowlanych w Legnicy.   Z zawodu technik budowlany i nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Pracuje obecnie w ochronie lubińskich kopalni.
 
       Bardzo wcześnie zainteresował się malarstwem olejnym.  W 1979 roku złożył papiery do Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, nie został przyjęty. Samodzielnie zgłębia  tajniki malarstwa i doskonali warsztat stosując przeróżne środki techniczne, ciągle przy tym ćwicząc rękę. Fascynuje go głębia obrazu, układ postaci, światło, laserunek, kontrast, zestaw odpowiednich barw.  Aby uzyskać pożądany efekt końcowy do malowania używa różnych pędzli, szpachelek i nawet starej karty telefonicznej. Co jest ciekawostką - w ramach eksperymentu od dawna na palecie używa farby białej i czarnej oraz tylko trzech barw podstawowych w różnych odcieniach z których uzyskuje pełną gamę barw pochodnych i dopełniających.

       Do ulubionych jego tematów należy portret, weduta, pejzaż. Oprócz oleju preferuje akwarele, akryl, tusz i pastele oraz tworzenie obrazów techniką cyfrową w programie komputerowym.

       Interesuje go zarówno tradycyjne malarstwo starych mistrzów jak i nowe środki wyrazu malarstwa nowoczesnego jak Pop Art, Street Art w ulicznych muralach i wiele innych. Ze współczesnych artystów wymienia m.in.  takie nazwiska jak Voka, Vladimir Volegov, z polskich Andrzej Gudański, Edward Szutter, Krzysztof Rapsa,  Zbigniew Halikowski oraz polskich artystów streetartowych młodego pokolenia działających w grupie Monstfur i innych.  Ważne jest też w  obrazie jak sam twierdzi przesłanie do wrażliwości widza i próba nawiązania z nim kontaktu przez.  Dotarcie tym samym do podświadomości i uruchomienie  zmysłu obrazu dostarczając odpowiednich treści, emocji i czasem innego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.  Zgadza się, że wbrew pozorom rzeczywistość jest pojęciem względnym. Czasem jest to próba spojrzenia na świat w innym wymiarze i  innymi środkami dotychczas przyjętymi.

       Interesującym przykładem jest małe dziecko, które pierwszy raz dostało czystą kartkę i kredki. Zachęcone aby narysowało co mu się podoba prawie zawsze zacznie malować swoją mamę. Chociaż kreska jest tu nieporadna i proporcje mocno rozchwiane to w przekazie dziecka widać  wiele włożonego serca i miłości. Dziecko bardzo stara się narysować wyraźny uśmiech mamy. Maluch obrazem mówi nam, że najbardziej kocha mamę zawsze uśmiechniętą. Każdemu dorosłemu taki obrazek będzie się podobał. Dziecko bezbłędnie tutaj trafia w nasze zmysły takim właśnie przesłaniem obrazu. Dlatego równoległe studiowanie relacji psychofizycznych jest dla malarza takie ważne. Oprócz techniki malarskiej  malarz musi  skupić się na odkrywaniu powiązań między rodzajami i natężeniem bodźców w obrazie a charakterystyką ich środków poznawczych. Należy kłaść największy nacisk na własne źródła inspiracji, tym sposobem możemy rozwijać własny artystyczny język wypowiedzi.
       
      Wiesław Wojciechowski od 2007r. należy do Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Lubinie. Stara się brać udział we wszystkich wystawach stowarzyszenia malując przeważnie obrazy o tematyce zagłębia miedziowego.  Już od czasów szkolnych chętnie brał udział w wielu konkursach plastycznych zdobywając liczne dyplomy, nagrody i wyróżnienia.  W swoich zbiorach ma między innymi dyplom sprzed lat za wyróżnienie w konkursie plastycznym Sapere Aude we Wrocławiu wręczony  na uroczystej gali osobiście przez profesora Jana Miodka. Ostatnio otrzymał za granicą nagrodę w konkursie plastycznym organizowanym przez dużą niemiecką firmą kosmetyczną ARTDECO  w Monachium. Chętnie uczestniczy w regionalnych wystawach malarskich oraz ogólnopolskich wystawiając tam swoje prace. Projektuje okładki do dziecięcych pism krzyżówkowych. Według jego projektów produkowane były też kartki i karnety świąteczne sprzedawane w punktach sprzedaży detalicznej na terenie Polski. Namalował ponad 100 obrazów olejnych. Obecnie maluje obrazy olejne dla prywatnego, niemieckiego odbiorcy.
 
Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

GALERIA PRAC
 
Wystawy zbiorowe:
 
2007  -   "Lubin wczoraj i dziś"  Lubin
2007  -   "Dni Lubina" Festiwal Rękodzieła  Lubin
2007  -   Wystawa Barbórkowa Lubin
2008  -   "W kolorze miedzi" Wystawa Barbórkowa Lubin
2009  -   III Festiwal Rękodzieła Lubin
2009  -   Festiwal Narodów Lubin
2009  -   "W kolorze miedzi"  Wystawa Barbórkowa Lubin
2010  -   "W kolorze miedzi"  Wystawa Barbórkowa Lubin
2011  -   "W kolorze miedzi"  Wystawa Barbórkowa Lubin
2012  -   "Wiosna"  Lubin
2012  -   "W barwach miedzi" Wystawa Barbórkowa Lubin
2013  -   "Koziołki Majowe"   Rudna
2013  -   ART PASSION FESTIVAL  Będzin
2013  -   "W barwach Miedzi" Wystawa Barbórkowa Lubin
2014  -   Hotel Skarbek  Lubin
2014  -   "Morze - piękno nieujarzmione"  Lubin
2014  -   Wystawa o Janie Pawle II    Katedra w Legnicy
2014  -   "Tradycje Górnicze - Czar Świąt" Lubin
2015  -   II ART PASSION FESTIVAL  Będzin
2015  -   X Przegląd Chojnowskiej Plastyki Muzeum Regionalne w Chojnowie
2015  -   XV Nadodrzański Festyn Myśliwski
2015  -   20 Ogólnopolskie Prezentacje Twórczości Świdnik 2015
2015  -   Festiwal Górniczy  Lubin "Miedź i górnictwo"
2016 -    "Co na w duszy gra"  MDK Lubin
 
Bibliografia:
 
- Lubin w sztuce (1)  z serii: Książnica Lubińskiej Kultury oprac. Dr Stanisław Tokarczuk  Lubin 2007,
- Almanach artystyczno-kulturalny Ziemi Chojnowskiej, Utkane obrazem, dźwiękiem, słowem
  Chojnów 2008,
- Art Passion Festival I Międzynarodowy Zagłębiowski Festiwal Sztuki Nieprofesjonalnej - katalog do wystawy
  STKZD w Będzinie 2013,
- Art Passion Festival II Międzynarodowy Zagłębiowski Festiwal Sztuki  - katalog do wystawy STKZD w Będzinie 2015,
- X Przegląd Chojnowskiej Plastyki - katalog do wystawy w MR W Chojnowie 2015

(szerokość: 700 / wysokość: 500)

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie